Náš příběh
PLATFORMA PRO VÝMĚNU ZKUŠENOSTÍ A ZNALOSTÍ
Přicházíme ze zemědělské i lesnické praxe a z výzkumu. Spojuje nás pěstování vrb a topolů. Využíváme jejich biomasu pro vytápění, hodnotíme jejich produkční potenciál a ekonomiku. Dlouhodobě pečujeme o naše praktické i experimentální porosty, máme zkušenosti se sklizní i přípravou sadebního materiálu. Očekáváme, že dřeviny budou mít i do budoucna své místo v českém zemědělství a chceme se na této budoucnosti podílet...
Naším záměrem je se věnovat odborným otázkám pěstování topolů, vrb a dalších rychle rostoucích dřevin (RRD) jak na zemědělské tak na lesní půdě zejména v přírodních a legislativních podmínkách ČR, příp. Evropy.
Rychle rostoucí dřeviny se od jiných dřevin odlišují zejména:
- Vysokou produkcí dřeva (dendromasy) v první dekádě růstu: 10 m3/ha/rok = 4,5 t(suš.)/ha/rok (lesnické kritérium IUFRO); 180 GJ/ha/rok = 10,0 t(suš.)/ha/rok (fytoenergetické kritérium)
- Rychlým výškový růstem (obvykle přes 1-1,5 m v průměru za obmýtí)
- Intenzivním tloušťkovým přírůstem (obvykle přes 1 cm/rok za obmýtí)
- Snadným a levným rozmnožováním zejm. vegetativním způsobem (řízky, tyče, řízkovance/kořenáče)
- Výbornou pařezovou výmladností (po sklizni v obmýtí 2-6 (10) let na zemědělské půdě
V podmínkách mírného pásma a ČR se za rychle rostoucí dřeviny považují hlavně topoly, vrby příp. jasany, olše, lísky a z nepůvodních druhů pak pavlovnie, akát. Ve světě jsou nejčastěji pěstovanými RRD: borovice, eukalypty, akácie; topoly a vrby (Salicaeae až 4. místo).
Věříme, že stromy mají své místo nejen ve volné krajině a na lesní půdě, ale také v našem zemědělství. Rádi bychom se podíleli na rozšíření pěstování rychle rostoucích dřevin všude tam, kde mohou být přínosem pro stávající nebo nové pěstební systémy.
Klasickým a u nás již zdomácnělým způsobem pěstování vrb a topolů jsou plantáže pro produkci palivového dřeva nebo štěpky.
Některé druhy topolů lze velmi dobře a účinně využít jako větrolamy pro zmírnění větrné eroze na polích.
Přerušovací a zasakovací pásy osázené dřevinami jsou zase důležitou ochranou proti vodní erozi.
Rychle rostoucí dřeviny se začínají uplatňovat také v tzv. agrolesnických systémech hospodaření.
Stanovy TK ČR, z.s.
Přihláška ke členství v TK ČR, z.s.